Prezident podpořil svého ministra v boji o novou tvář justice

Polský prezident Andrzej Duda se v době vrcholících příprav soudcovské stávky plně postavil za ministra spravedlnosti v jeho požadavcích na zásadní reformu justice, především pak Zemské justiční rady.

Ano, jedině to je ten SOUSTŘEDĚNÝ TLAK,  schopný s justicí pohnout.

A je mi velmi smutno, když se podívám na jejich české protějšky, jestli by něco takového dokázali.

Ve srovnání se současnými polskými představiteli, uskutečňujícími odvážnou a zásadní změnu v justici,  vyniká ubohost těch našich směšných a dosazených figurek dvojnásob.

Dokážete si představit, že by něco alespoň vzdáleně podobného dokázal Pejsáček, když zalezl do boudy ihned, sotva se exekutoři sjeli protestovat proti jeho úmyslům krátit je na lupu a dokážete si představit hradního opilce, že by něco takového dokázal podpořit, když se denně zaklíná Soudcovskou unií a její - neznámo odkud vzatou - "profesionalitou" ??

_____________________

 

Boj o reformu nabírá na obrátkách, a tak stojí za to dění spojené s vývojem reformy justice sledovat. Nyní slovo polského prezidenta:¨

 

http://wpolityce.pl/polityka/336313-co-ze-zmianami-w-sadownictwie-sadurska-prezydent-uwaza-ze-krs-wymaga-glebokiej-reformy

 

Co se změnami v justici?

Sadurska (vedoucí Kanceláře prezidenta):

Prezident si myslí, že Zemská Justiční Rada vyžaduje „hlubokou“ reformu

Prezident  Andrzej Duda je přesvědčen, že Zemská Justiční Rada vyžaduje opravdu „hlubokou“ reformu;  se změnami, navrhovanými ministrem spravedlnosti,  souhlasí – řekla vedoucí Kanceláře Prezidenta Małgorzata Sadurska.

Návrh změn zákona o Zemské Justiční Radě přijal prezident 7. března. V něm se předpokládá v Zemské Justiční Radě mj. vznik dvou komor a také vyhasnutí funkčního období 15 jejích členů-soudců po 30 dnech od nabytí platnosti této novely; jejich nástupce by zvolil Sejm. Skončit by mělo také funkční  období mluvčího disciplinárních soudů. Podle ministra spravedlnosti to má zobjektivizovat způsob výběru kandidátů, neboť dosud o výběru členů Zemské Justiční Rady „v praxi rozhodovaly  soudcovské elity“.   

V Sejmu (parlamentu) podaly kluby Občanské Platformy, Nowoczesné („Moderni“) a PSL (Polské Lidové Strany) při  prvním čtení  návrhy na odmítnutí vládního návrhu; návrhy přijaty nebyly. Sejm místo toho odmítl návrh opozicí nahlášených změn  zákona.   

(Pozn. red. : Vládní strana Právo a spravedlnost má v Sejmu pohodlnou ústavní většinu, takže se názory (destruktivní) opozice nemusí příliš zdržovat)

Sadurska byla v Trojce polského rozhlasu otázána, zde je pravděpodobnost, že prezident vyhlásí veto, pokud v zákoně zůstane zápis o vyhasnutí funkčního období současných členů Zemské Justiční Rady. Šéfka  Kanceláře Prezidenta zdůraznila,  že prezident Andrzej Duda ma s tímto zápisem spojené „pochybnosti”.

 Prezident má pochybnosti právě v jednom z elementů, čili návrhu skončení mandátů členů současné Zemské Justiční Rady. O této věci  s ministrem spravedlnosti  (Zbigniewem) Ziobrem hovořil.

— řekla Sadurska.

 

Sadurska  obrátila pozornost na to, že 12. dubna   Ziobro podal Ústavnímu soudu návrh na potvrzení neshodnosti s Ústavou zákona o Zemské Justiční Radě  z r. 2011 v části, týkající se způsobu volby členů Rady a také jejich funkčního období.   Dodała, že na návrhu zákona trvají parlamentní práce a – jak uvedla – prezident „svoje rozhodnutí učiní v závislosti“ na finálním zákoně a také na výroku Ústavního soudu.

Vedoucí Kanceláře prezidenta rovněž zdůraznila, že

prezident „se změnami navrhovanými ministrem Ziobrem souhlasí“.

Myslí si, že Zemská Justiční Rada vyžaduje opravdu hlubokou reformu.

 

— poznamenala.

Sadurska usoudila, že v současné době je Zemská Justiční Rada „zpolitizovaná“ a že se „vyslovovala k politickým tématům“.  

 

PAP/mall

Freeeurope 

_____________________

_____________________