v Praze a Košíku, 21.11.10
Takový je alespoň názor většiny Čechů podle posledního průzkumu.
Ano, jsou lidé, kteří zasluhují trest smrti, bezcitní vrazi malých dětí, apod., - ale jak můžeme vědět, že to jsou skutečně oni ? Že to skutečně udělali ? S justicí, která nerespektuje naprosto základní pravdila trestního řádu a kde od pologramotného policajta, který první vystavil obvinění, bezmyšlenkovitě opisují všichni ostatní, tedy od státního zástupce, až po soudce všech stupňů ?
A pokud bude justice, jaká je, buďme rádi, že byl trest smrti zrušen, protože popravit nevinného je zločinem, který už bohužel nejde nijak napravit, ani vrátit, byť se pak i sebevíc chtělo.
Současně je tato zpráva jasnou výzvou vládě, a především pak samozřejmě ODS, která resort spravedlnosti několik posledních let decimuje, aby začala konečně něco dělat.
Tím je myšleno samozřejmě cokoliv pozitivního, směrem k nápravě zoufalého stavu justice, a nikoliv směrem k soudcovským platům, ani směrem ke zbytečným justičním palácům a stamilionovým provizím za ně.
______________________________________
Více už na :
http://www.novinky.cz/domaci/217345-drtiva-vetsina-cechu-je-pro-obnoveni-trestu-smrti-ale.html
http://www.novinky.cz/domaci/217345-drtiva-vetsina-cechu-je-pro-obnoveni-trestu-smrti-ale.html
______________________________________
Drtivá většina Čechů je pro obnovení trestu smrti, ale...
Většina lidí v České republice na jedné straně souhlasí s obnovením trestu smrti. Avšak na druhé straně se o něco menší většina dotázaných ve stejném průzkumu společnosti SANEP kloní k názoru, že současný právní systém České republiky není na takové úrovni, aby zde mohl být tento nejvyšší trest, kdy je usvědčený viník za své činy odsouzen k usmrcení, opět zaveden.
Trest smrti za nejtěžší zločiny je celosvětově velice diskutovaným tématem a má jak své příznivce, tak i ortodoxní odpůrce. V českém právním systému byl uzákoněn trest smrti od roku 1918 až do roku 1990, kdy byl zrušen.
Jednoznačná většina dotázaných (65,5 %) z reprezentativního vzorku 11 329 dotázaných v průzkumu společnosti SANEP je pro znovuzavedení nejvyššího trestu za nejtěžší zločiny.
Nutnou a základní podmínkou pro zavedení trestu smrti je vyspělý právní systém, kde jsou jasně vymezeny podmínky pro jeho udělení. Ovšem podle názoru 52% respondentů tato podmínka není v České republice splněna, a proto zde nemůže být trest smrti opět zaveden. V tuto chvíli tak obavy ze selhání stávajícího justičního systému převažují nad většinovým souhlasem se zavedením trestu smrti jakožto nejspravedlivějšího trestu v případě těch nejtěžších zločinů.
Názor, že znovuzavedení nejvyššího trestu může mít ve svém konečném důsledku vliv na celkové snížení kriminality, sdílí 60,7 % respondentů.
Poněkud překvapivý je fakt, že za nehumánní nepovažuje trest smrti 61,9% respondentů. Tento názor je tak v rozporu s celosvětovým trendem, který usiluje o jeho zrušení, a to právě z důvodu nehumánnosti.
Příklon k obnovení trestu smrti je zjevně podmíněn i většinovým názorem 81,2 % dotázaných, kteří nepovažují stávající sazby trestů za přiměřené.
Nejvyšším trestem, jaký český trestní zákoník za nejtěžší zločiny zná, je doživotní trest. Nicméně 63,8% respondentů se domnívá, že v případě nejtěžších zločinů je doživotní trest naprosto nedostatečným.
V případě zločinů, za něž by Češi udělili trest smrti, přičemž si každý respondent mohl vybrat jednu nebo více nabízených možností, jednoznačně dominuje vražda dětí (13,7 %). Dále následuje trest smrti nájemným vrahům (10,5 %), teroristům (9,2 %) a pachatelům sexuálně motivovaných vražd (8,5 %).
Exkluzivní internetový off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 7. až 13. listopadu 2010 na vybrané skupině 11 329 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 190 000 registrovaných uživatelů 25 802 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
___________________________________________

____________________________________________