Ten se již dle médií v létě (!) sešel s tehdejším ředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem, který ho informoval o nestandardním ovlivňování veřejných zakázek a on mu doporučil, ať se obrátí na novináře. Prý netušil (onen hlavní znalec boje proti korupci!!!), že by se mohlo jednat o trestný čin. Skutečný dobráček. Opakuji pro laiky: Toto je ministr vnitra, který je předsedou vládní strany a dva dny na ideové konferenci všechny unavoval tím, jak je nutné důsledně bojovat proti korupci. Téměř nevím, zda není nesvéprávný. Jinak si to vysvětlit neumím.

Langera nikdo ze sociálních demokratů nemusí. Víme, že v kvartetu on sám, Severa, Vidím a Kubice připravil nejodpornější útok na demokracii před volbami v roce 2006. Ale nic naplat, nezbývá mi, než podepsat to, co na margo Johna řekl: „To je logická křeč člověka, který se sám přiznal k tomu, že profesně i lidsky selhal. Jeho přiznání, že svým postupem zmařil vyšetřování policie a podílel se na provokaci na své kolegy ve vládě včetně premiéra. Selhal lidsky i v tom, že věděl, že jeho kolegové ve vládě mají být nahráváni nebo budou nahráváni a neřekl jim to. A selhal lidsky i vůči svým vlastním kolegům poslancům. Jeho tři kolegyně volaly zpátky premiéra Nečase z Bruselu, aby jim dal potřebné informace, přičemž jejich předseda strany je měl a neřekl je.“

Víme, že Langer v tom také může jet, ale fakta jeho závěrům přisvědčují.

Samozřejmě, že má také pravdu Martin Pecina, který postup Johna hodnotí jako parodii na stát, když konstatuje, že se na ministra vnitra obracejí lidé se svými podněty, je podle něj běžné, John měl ale v takovém případě celou věc okamžitě předat policii a ne takto vrcholného úředníka s tak důležitými zjištěními odkazovat na novináře.

Hrůzné. Podstata je totiž taková: Nahrávky pořízeně soukromými osobami jsou velmi diskutabilními důkazními prostředky. Jedině nahrávky provedené se souhlasem soudce mohou mít charakter důkazu. To mu ovšem šéf jeho poradců, politolog Kubáček, těžko vysvětlí.

Ať tak či onak. John mohl jednat a nesporně mnohem lépe než kdokoliv z nás. Tvrdí-li, že policisté mají strach (a upřímně řečeno, já se jim při této vládní sestavě vůbec nedivím), pak stačilo zavolat na příslušný útvar, sdělit jim, že o problému ví a jeho řešení má jeho plnou podporu. Nikoliv odkazovat Michálka na redaktory novin.

Takto se i on zařadil mezi kandidáty na trestní stíhání.

Byl jsem vždy uvážlivý soudce. Ale pokud by se mi dostal do rukou případ Radka Johna, byl bych ostrý jako břitva. Tupost a nebo záměr? Obojí je úděsné.

__________________________________________