Setkání polských katolických právníků v Čenstochové

Následující příspěvek našeho polského dopisovatele možná skýtá odpověď na otázku, proč právo v Polsku je jinde než morální úroveň právníků českých (alespoň v jejich většině) a proč následně také Polsko nemá problémy třeba s rozsudky ESLP a jejich vykonáváním.

 Jasna_Gora

PRÁVNÍCI NA JASNÉ GÓRZE

Dnes na Jasné Górze  v  Częstochowě dnes probíhá Den Shromáždění Polských Katolických Právníků
Pouti se mj. účastní prokurátoři, advokáti, soudci, právní poradci, notáři a exekutoři.
Slavnost se začala v 9.00 hodin Křížovou cestou, vedenou Pastorací Právníků drohiczynské diecéze (Drohiczyn = město v okrese Semiatycze, na jihu Podleského vojvodství /hl. m. vojvodství Białystok/, při dnešní hranici s Běloruskem). V 11.00 se začne v kapli Matky Boží Częstochowské Mše Sv., kterou bude sloužit Biskum Lodžské diecéze Adam Lepa. „Novinářské Desatero čili o povinnosti medií“ - je následující téma přednášky, kterou prosloví pro účastníky poutě náměstek předsedy Rady Etiki Medií, Maciej Iłowiecki. Přednáška se bude konat v Papežském Sále ve 12.00.
Účastníci setkání se budou modlit o úspěch polských právníků, a vzpomenou také oběti smolenské katastrofy, ve které zahynulo 18 právníků.
Takovou zprávu najdete v dnešních nemainstreamových "politicky nekorektních" polských novinách, jež se v Polsku vydávají v poměrně velkých nákladech a jejichž podíl mezi čtenářskou veřejností je v Polsku poměrně veliký, a zvláště pak po atentátu na polské prezidentské letadlo u Smolenska 10. dubna 2010, kdy poměrně prodce vzrostl. Samozřejmě při zkušenostech s českým "právnickým" prostředím to zní jako pohádka. A pak také si nemyslete, že v Polsku je stav "ideální". I Polsko má své "quasi-sváčky", ohebné prokurátory,  ohebné právníky, sloužící  mafiánům, korupčníkům a postkomunistickým establishmentům spojených s ruskými tajnými službami. Nejeden z nich jde na takovou pouť jen proto, aby účastí na ní  "přikryl" opak toho, co činí. Ale stejně tak má Polsko své právníky, kteří stojí na straně spravedlnosti, nedají se ohnout, nedají se korumpovat, víra a Desatero je pro ně morální imperativ, a kteří jsou na pouti z přesvědčení.... v Česku je můžeme Polsku jen závidět ale především přát, Díky Bohu! A proč je tomu tak? Sáhněme trochu do historie. Polsku po válce, okupované Rusáky, zničené a vypálené - nejeden citlivý vnímavý Nepolák, který přijel do Polska poprvé a shlédne  polské archivy o té době, nebo umí polsky a pobeseduje s pamětníky, buď mu ztuhne v žilách krev nebo se rozpláče. Ekonomická bída poválečného období i komunistický útisk budily tehdy velké společenské nepokoje - a ty nebyly událostí jen jednoho dne. Až,museli soudruzi nakonec propustit z vězení (či internace) Kardinála Stefana Wyszyńského, a pěkně s prosíkem - aby uklidnil masy. Kardinál vyhověl, avšak od začátku kladl politické mocipánům požadavky. Mj. na náboženskou svobodu. A také na zachování katolického školství. Jakkoliv bylo špiclováno a prostupováno agenty, jakkoliv studenti a pozdější elita byla šikanována - byla....V takovém prostředí se vyvíjela např. Katolická Univerzita ve východopolské metropolu Lublinu, v Polsku známá pod zkratkou KUL. Není to jen učiliště kleriků, není to jen učiliště, na jehož bohosloveské fakultě po válce jako mladý asistent vyučoval dogmatiku a etiku pozdější Papež Jan Pavel II., je to učiliště integrující další fakulty,  mj.  např. lékařkou fakultu - a také: PRÁVNICKOU FAKULTU. Samozřejmě, že ani postkomunistický režim po roce 1989 s výjímkou  dekomunizační vlády bratrů Kaczynských v létech 2005-2007 neangažoval právníky z tohoto učiliště do nejvyšších postů - nicméně tito právníci jsou a pro národ již mnoho vykonali....
U nás jsme na samém začátku.

VL..K.
_________________________________________

http://www.denik.cz/z_domova/homosexualove-kritizovali-prirucku-20101001.html

Bohužel se stáváme zemí, kde nám diktují homosexuálové a cikáni, co se smí a co se nesmí. Podle toho to také u nás vypadá.Je mi z toho zle. Nebo spíš z nich.
_________________________________________

Co jsme se naučili za 2065 let!!!

"Rozpočet by měl být vyvážený,státní pokladna by se měla znovu naplnit,veřejný dluh by se měl snížit, arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem, pomoc cizím zemím by se měla omezit, pokud Řím nemá přijít na mizinu. Lidé se opět musí naučit pracovat namísto toho, aby žili z veřejné podpory."

(Marcus Tullius Cicero v roce 55 před n. l.)
++++++++++++++++++++++++++++++Není co dodat ....

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.