Pan Tengler zemřel

 

 

Již od středy se nám začalo zdát, že s panem Tenglerem nemusí být všechno v pořádku, neboť nepřišel na můj soud do Hybernské. Přitom víme, že tam jít chtěl a ještě v pondělí tvrdil, že s tím napevno počítá. Jeho slovo platilo jako ryzí zlato, to jsme v K 213 už všichni věděli, a tak už to, že nepřišel, začínalo být divné.

Jenže - znáte to : Máte jiných starostí nad hlavu, zvláště pak za situace, kdy nevíte, jestli Vás náhodou za hodinu nezavřou, ve čtvrtek jsem měl další dva soudy v Nymburce, odpoledne pak pohřeb maminky pana Šinágla - už tam jsem si říkal, že z těch pohřbů letos nějak nevyjdu.

A to jsem ještě netušil, jak hlubokou jsem zrovna vyslovil pravdu.

Teprve pátek byl prvním dnem, kdy se dalo jakš takš zastavit a uvědomit si, že s panem Tenglerem to asi nebude v pořádku : Jednak už to byly tři dny, jednak nejen nezvedal telefony, ale ani neodpovídal na maily - což u něho bylo krajně neobvyklé, neboť ve svých počítačích ležel skoro každou chvilku, kdy byl doma  - a na maily odpovídal ihned. Stejně jako bral telefony, i když tady by se to ještě dalo pochopit, neboť jsme všichni věděli, že špatně slyší a že tudíž často neslyší ani telefon. Ovšem - zase : Určitě by našel zmeškané hovory a zavolal zpátky, což  vždycky činil.

No - a tak nás začínala jímat zlá předtucha. V pátek večer, když se předtím jeden z našich kolegů, bydlící poblíž, vypravil do domu podívat se, co se tam děje a nic nezjistil - vlastně jen to, že se tam svítí a nikdo neotvírá - jsme se rozhodli, že tam v sobotu zajedeme už ve velkém a přijdeme věci na kloub.

Přišli jsme. Po marném bouchání a zvonění jsme se přeci jen vydali na nejbližší policejní stanici a ohlásili, že máme důvodné podezření, že se panu Tenglerovi něco stalo.

Podezření se změnilo v jistotu poté, co hasičí násilím otevřeli dveře (policie nechtěla čekat, až přijede starší syn pana Tenglera, který měl u sebe klíče, i když šlo asi o půl hodiny - myslel jsem si, že to už počkat mohli, protože jestli tam leží od středy, tak té půl hodiny už ho nespasí).

Jako občanský svědek a předseda sdružení jsem šel s policií dovnitř (trvali na mé přitomnosti při všem a celou dobu, aby měli svěka, že se tam nic neztratilo a nikdo s ničím nemanipuloval) - a pana Tenglera jsme, bohužel, našli hned vzápětí.  

Později přivolaná lékařka vyloučila násilnou smrt s tím, že pan Tengler asi dostal závrať (možná infarkt - jeden prý už měl), spadl na zem a při pádu se praštil o skříň do hlavy, z čehož pramenila ta kaluž krve.  

Bezprostřední příčinou smrti pak bylo udušení, neboť zůstal ležet hlavou dolů, sebezáchovné reflexy zjevně nefungovaly, a tak nezvedl hlavu, aby se mohl nadechnout.

Pokud mu vůbec bylo pomoci, tak maximálně během prvních deseti minut po pádu, což by byl zrovna zázrak, kdyby tam někdo v tu chvilku přišel.  

To jen abyste věděli, jak je dost důležité, aby vás po smrti včas našli. Tedy - jak je důležtié, aby rodina žila pospolu a starala se o své členy ve šech situacích, tedy i ve smrti, jak tomu bylo odpradávna.

Na místo se také dostavil starší syn pana Tenglera, Tomáš, který slíbil, že nám dá vědět ohledně termínu a místa pohřbu.

K 213 se tohoto pohřbu rozhodně hodlá zúčastnit, a to v co nejsilnější sestavě, neboť - jak se konečně ukázalo i ve chvíli smrti - rodinou pana Tenglera jsme byli především my.

A čím byl pan Tengler pro nás ?

Stručně řečeno : Jedním z nejspolehlivějších  a nejoddanějších členů. I jeho syn Tomáš potvrdil, že téměř o ničem jiném než o K 213 nemluvil a ohledávající lékařka, když se snažila určit čas úmrtí, prohlížela maily pana Tenglera  - a posledním byl hromadně odesílaný mail ohledně mého středečního soudu v Hybernské, kam chtěl pozvat ještě mnohé ostatní. Zjevně se na tento soud těšil - ale už tam, bohužel, nedošel. Lékařka určila hodinu úmrtí na 10. února večer, ale osobně si myslím, že to mohlo být, a taky nejsíš bylo, ve středu, 11. února ráno, když vstal a začal se vypravovat na soud.

Na pana Tenglera bylo naprosté spolehnutí, co řekl, to splnil a nevyhýbal se ani zjevně riskantním akcím, za které mohl být - a také byl - popotahován a pronásledován. Pan Tengler se zúčastnil všech blokád - s výjimkou té poslední, v Nymburce - a také byl jako "spolupachatel" spolu s námi odsouzen - a figuruje na všech dokladech z trestního řízení, které třeba v souvislosti s mým plánovaným uvězněním byly zveřejněny.

Do smrti nezapomenu na jeho sdělení soudci Říhovi, který se ho ptal, proč se blokády na městakém soudě vlastně zúčastnil.

Pan Tengler se na  soudce zkoumavě a překvapeně podíval a pak prohlásil nezapomenutelná slova, která se asi jednou budou tesat do jeho náhrobku : "No - přece, sdružení K 213 vyhlásilo blokádu, já jsem člen sdružení, tak nebylo o čem uvažovat". A soudce Říha jen překvapeně  polknul.

Tehdy jsem byl poprvé upřímně hrdý nejen na něj, ale i na sdružení, v jehož čele stojím. S takovými členy se totiž dá obrátit svět, ať se to komu líbí, nebo ne.  

Pan Tengler, navzdory svým počítačům, navíc skvěle ovládal český jazyk a byl to on, kdo nám dělal první korektury článků, když  jsme je zveřejnili. Uměl chyby nejen opravit, ale také svoje stanoviska tak skěle zdůvodnit, že jsme jen koukali. Jedno takové zdůvodnění přebíráme i do tohoto článku jako dosud  živé memento.

Po  panu Tenglerovi zůstane v K 213 zcela jistě dlouho hluboká a nezacelená jizva. Takových lidí je prostě málo.  Skromných, nenáročných, přitom neskutečně inteligentních a spolehlivých.

Pan Tengler už svým zjevem, ale i celou osobností, budil dojem, že si spletl dobu, do které se narodil - zařadil bych ho mezi typické gentlemany první republiky, kterým byl každým coulem. Spolehlivý, ušlechtilý, inteligentní, čestný. Všechny tyto vlastnosti se dnes už jen tak vzácně vidí !!

Jeho dva synové, starší Tomáš a mladší Adam, mohou být na svého tátu nesmírně hrdí. Pokud by sami byli jen z půlky tak skvělými lidmi jako byl on, mohou být se sebou spokojeni.

A mohou pozdě litovat každé chvilky, kterou s ním neprožili. Protože takového tátu jim už nikdy nikdo nenahradí.

Pana Tenglera nikdo nenahradí ani nám. Může nám to být stokrát líto, ale takový už je život.

Pane Tengler, děkujeme !! A už jen za to, co jste poslední dva roky dělal pro K 213, máte místo v nebi jisté. Svatý Petr už doširoka otvírá svou bránu a těší se na další, vzácnou duši. My na Vás nikdy nezapomeneme !!

Držte nám tam nohoře palce !! Budeme to ještě mockrát potřebovat !

Čest Vaší památce !!!!

Pan Tengler při blokádě Nečasova MPSV 28. ledna 2008

Jedno z jazykových naučení, která nám pan Tengler posílal :

 ------------ Původní zpráva ------------
 Od: jiri tengler <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
 Předmět: Pri cteni jsem ztvrdl!
 Datum: 25.10.2008 22:07:54
----------------------------------------
 Mohu stvrdit, že jsem při čtení ztvrdl! 
 

http://www.k213.cz/start.php?act=read&art=1098

 
Senátní volby *ztvrdily* drtivý debakl ODS

 

stvrdit jako stvrzenka 
stvrdit: potvrdit 
ztvrdit: učinit tvrdým

___________________________

Mám za to, že výsledky voleb debakl ODS stvrdily i ztvrdily (tedy učinily ještě tvrdším).
Ale po telefonické konsultaci se šéfem jsem na Váš podnět článek opravil.
Každopádně Vaše výklady české gramatiky jsou naprosto perfektní. Škoda, že jí nevyučujete někde na škole.
S díky a pozdravem Jiří Štefek

__________________________

P.S. Termín a místo pohřbu pana Tenglera budou oznámeny, jakmile nám je rodina sdělí.

______________

______________

Takovej hodnej, slusnej chlap.. je to strasna skoda

http://www.k213.cz/start.php?act=read&art=1303

  :( F

______________

Měl jste pravdu, Jirko.
Vy jste vycítil tuto smutnou událost.
Žel, takový je život. Je vás o jednoho míň. Ale sílu Vám bude
z nebíčka dodávat dál v boji za spravedlnost a nastolení práva.
Bude pořád s Vámi !
Úpřimnou soustrast !
-A-

______________

Tezko uveritelna zprava.
Ale jsem nesmirne rad, ze jsem mel tu cest pana Tenglera poznat.
Zcela jiste se zucastnim posledniho rozlouceni.
Mirek S

______________

Sdilim hluboky smutek K 213 s povolanim na Vecnost pana Tenglera. Jeho
jmeno jsem znal jen ze stranek K 213. Smutek me jima vzdy, kdyz s takovym
clovekem je zase o neco mene dobra na Zemi. Na druhe strane - prejme mu,
at vecne svetlo po pravici Bozi mu navzdy sviti. Srdečně Vl.K.

_____________

Z úterý na středu jsem nemohl spát, ale ve čtvrtek už jsem se uklidnil. Naposledy se mi totéž stalo před asi dvěma měsíci, když umřel na infarkt kluk, kterýho jsem znal. Před tím, když v tu noc umírala moje babička.

Asi mívám takové předtuchy, když smrt poletuje s kosou nad našimi hlavami, ale vždycky mám pocit, jako by to zasáhlo přímo mě  - a pak další den přijde pocit míru.

Myslím , že kolega Jiří Tengler odešel do pokoje a ne do kotle, ve kterém musíme přikládat , aby tam bylo horko pro vybrané hosty, kteří jako zaměstnanci justice požívají vysokých výhod. Jirka  (Mamuz)

_____________

Jirko, přečetla jsem si smutnou zprávu o panu Tenglerovi.
Měla jsem rovněž tu čest poznat pana Tenglera osobně. Moc hodný a spolehlivý pán. I na soud mého manžela přijel, aniž by ho znal.
Co víc k tomu dodat, než popřát upřímnou soustrast? Snad popřát i panu Tenglerovi štěstí v "DALŠÍM ŽIVOTĚ".
Nicméně u nás na zemi mu patří velký DÍK!

Iveta

______________

Jiří, to  co se stalo panu Tenglerovi, je smutná zpráva. Pamatuji si, jak držel moji dceru Natálku v Trutnově i v Plzni v náručí a tak hezky si s ní povídal. Je mně to upřímně líto, že už ho nikde nepotkáme. Milan, s dcerou Natálkou

______________

Zádušní pochod za oběť české JUSTICE- bez práva na rodinný život

Tak to je alarm, že asi z podvědomí, že je potřeba smrt pana Tenglera poctít a použít jako mučednickou, aby nebyla zbytečná. Byl to mučedník, nemusel tak brzy zemřít.

Tyhle infarkty a zástavy srdce , nebo kardiovaskulární věci v hlavě mají jednu velkou hlavní příčinu - a tou je stres. Kdyby nebyl pan Tengler pronásledován, nebyl by tak moc stresován a tím by se mu ani cévy tak nezúžovaly, neměl by srdeční výpadky, či aritmie, také porucha  tvorby hormonů v nadledvinkách při stresu má negativní vliv na celý imunitní systém.

Chtělo by to smírčí akt mezi justicí a Tenglerem, možná také sledovat , jak se zachová jeho rodina k jeho památce.
Nebo zádušní pochod , by mohl smýt křivdy , které byly napáchány na panu Tenglerovi a přinést pokoj. Jirka (Mamuz)

_______________