Justice ustoupila

 

Málokdo asi bude pochybovat o tom, že mezi sdružením K 213 a současnou oficiální justicí probíhá něco jako studená válka. Spousta emocí a nenávisti na obou stranách, ale váhavost sáhnout k rázným akcím - rovněž na obou stranách. To, co zatím probíhalo, by se dalo označit za kočkování či lehké oťukávání nepřítele neboli průzkum bojem : K 213 zablokuje senát městského soudu, načež se ocitne na pár dnů v chládku - ale zase jenom na pár dnů, aby se příliš neprobudila mezinárodní veřejnost.

Trestní stíhání členů K 213  sice probíhají, ale všechny končí vesměs kdesi v nekonečnu či do vytracena. Prostě je jasné, že i když představitelé K 213 pijí nemálo justičním představitelům nemálo krve, přesto všichni ví, že mají nejen v podstatě, ale ve všem pravdu, a tak jejich pronásledování připomíná hlídače sadu, který honí děti na hruškách, mává holí, ale ve skutečnosti je stejně dostihnout nechce a vlastně dobře ví, že ani nemůže.

Jsou však chvíle, kdy válka studená hrozí přerůst ve válku horkou, což je pokaždé, když  se justice osmělí sáhnout na kohokoliv z představitelů K 213, především pak už tradičně na jeho předsedu.

Takové chvíle právě prožívali lidé z vedení K 213 i lidé kolem nich v uplynulých dnech. Rádi bychom i vám, našim čtenářům, tyto dny přiblížili aspoň dodatečně.

V úterý, 3. února si pan Fiala převzal výzvu k nástupu trestu, kterou vydal Obvodní soud pro Prahu 2. Jednalo se o dvouměsíční nepodmíněný trest za blokádu městského soudu v dubnu loňského roku. Na výzvě bylo v kolonce "datum nástupu" napsáno IHNED. Ihned je ihned, o tom se nedá smlouvat. V podstatě to znamenalo vzít si kartáček na zuby a odjet na Ruzyň, kam příkaz k nástupu trestu směřoval.

Pan Fiala namísto kartáčku a odjezdu na Ruzyň sedl a napsal žádost o odklad spolu se žádostí o započtení předchozích dnů strávených ve vazbě. Vypočetl, že vzhledem k předchozím dvěma vazbám, které byly později označeny za nezákonné a bezdůvodné, si odseděl již naprostou většinu vyměřeného dvouměsíčního trestu, resp. že mu zbývá odsedět pouhých pět dnů.

Obě tyto žádosti předal Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Současně informoval o této situaci jak širší vedení K 213 , tak i své přátele a známé. Někteří z nich, aniž by je k tomu kdokoliv vyzýval, sami sedli a začali psát dopisy jak soudu pro Prahu 2, tak ministerstvu spravedlnosti a prezidentské kanceláři, aby tento nesmysl zastavili.

Sdružení K 213 se začalo připravovat na další boj bez svého předsedy, a to alespoň po určitou dobu. Mezi členy převládl názor, že uvěznění předsedy K 213 je výjimečnou příležitostí, jak změřit síly s oficiálními strukturami a jak k této problematice přitáhnout mezinárodní pozornost. Mnozí členové navrhovali, aby se nějaká protestní akce konala každý den po dobu uvěznění, a to až do doby, než bude uvězněný předseda sdružení propuštěn na svobodu.

Zdá se, že ke stejnému názoru - totiž že uvěznění předsedy K 213 je výjimečnou příležitostí k měření sil - dospěla i oficiální justice a stejně tak si asi uvědomila, že spustit takovou akci v době, kdy ČR předsedá Evropské unii , není zrovna dobrý nápad a že by tudíž toto měření sil nemuselo nutně pro justiční struktury dopadnout dobře.  Přeci jen - zavírat tady lidi za to, že se snažili prosadit evropské rozsudky, které jim daly zapravdu, by pro partnerské země v Unii mohlo být těžko stravitelným soustem, zvláště pak u předsednické země.

Dnešního dne si pan předseda sdružení převzal jinou písemnost od Obvodního soudu pro Prahu 2, která se svou dikcí již výrazně liší od dubnového rozsudku téhož soudu a kde mu soudce JUDr. Jiří Říha píše, že jeho žádosti o odklad bylo vyhověno a že mu poskytuje maximální odklad, který jako předseda senátu prvostupňového soudu může poskytnout, tedy tři měsíce. Lhůta se začíná počítat od data vykonatelnosti rozsudku, tedy od 25. listopadu loňského roku a končí tedy 25. února roku letošího. Tedy za pár dnů.

Stejné usnesení ovšem naznačuje, že další odklad lze poskytnout s podaným dovoláním, a to až do rozhodnutí o dovolání, přičemž toto dovolání je již zpracováno a rozhodně bude do 25. února podáno. O tom nepochybuje ani soudce Říha, který vcelku správně předvídá, že "odsouzený využije všech mimořádných opravných prostředků", tedy včetně dovolání, ústavní stížnosti a konečně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva, jak už jednou úspěšně učinil a ve věci, kde si soudy samy tvoří judikatury ve své vlastní záležitosti, je velká pravděpodobnost, že některý z nadřízených soudů, nejpozději soud mezinárodní, bude mít na věc, případně na výrok o trestu, zcela opačný názor.

Mezi řádky tohoto usnesení lze i vyčíst, že sám soudce Říha by sotva zopakoval svůj dubnový rozsudek, pokud by se mu stejná věc dostala k novému rozhodnutí.

A tak se měření sil mezi českou justicí a občanskou společností, v tuto chvíli ztělesňovanou sdružením K 213, odkládá na neurčito. Škoda. Měli jsme velkou šanci v této osudové zkoušce vyhrát.

Asi právě proto se nekoná.

Na druhé straně je vidět, že i v justici nastává obleva a začínají být slyšeni ti její představitelé, kteří si otevřeně přiznávají neutěšený její stav a nechtějí zbytečně hrotit konflikt s občany, kteří sami byli prokazatelně justicí výrazně poškozeni a dnes nedělají nic jiného než se domáhají svých přirozených občanských práv, když předtím marně vyčerpali všechny zákonem předvídané prostředky nápravy.

A tak zatímco venku dosud vládne valentinský mráz, z justice přicházejí první signály oblevy. Doufejme jen, že nezůstanou ojedinělými a že nabydou převahy jako blížící se jaro nad zimou.

A ještě jedna poznámka závěrem : Jestliže dubnový rozsudek byl veden Sváčkovou touhou po pomstě a zastrašení ostatních smělců, pak poslední rozhodnutí OS P-2 je nepominutelnou známkou slábnoucího vlivu těchto starých justičních struktur.

A mladý soudce Říha si zjevně uvědomil, že zatímco Sváček zmizí za pár let v důchodu, on bude na očích veřejnosti ještě minimálně příštího čtvrt století. A proč by nosil na trh vlastní kůži za cizí hloupost, že ?

__________________

Obrovsky úžasná zpráva na pátek, 13. !!! Gratuluji k dalšímu úspěchu, a to pro nás, pro všechny. Mně osobně se moc ulevilo, doufal jsem, že nás v tom nenecháte - a my Vás ! JB, Tr.

________________

Říha by zcela jistě rád soudil i tehdy, kdyby se náhodou karta obrátila a z pana Fialy byl přes noc ministr spravedlnosti. A zatímco dědula Sváček už je jednou nohou ve věčných lovištích, pan Fiala by mu ještě do života mohl zatraceně zasáhnout. Takové rozhodnutí určitě chápu. Petr

 

_______________

Enantiodromie, aneb obrat v protiklad :-).

Luboš Patera

_______________

Jirko, gratuluji k úspěchu s Justicí. Super!!!!!!! Trest odnětí svobody je pro vrahy a podvodníky a ne pro lidi, co se perou za svá práva.

Iveta

______________

Hlavně podej kvalifikované dovolání, ať to máš zrušené co nejdříve.
Nástup trestu si stáhnu z WEBu, O.K..
Měj se medově.
Honza

_______________