Opravdu žijeme v nejlepší době ?

 

vážený pan
prof. Václav Klaus
Praha - Hrad


Vážený pane profesore,

navzdory skutečnosti, že jste kdysi zasáhnul do mého osudu a ten pozitivně (byť jen krátkodobě) ovlivnil (když jste nařídil v květnu r. 2006 propustit mne z evidentně bezdůvodné vazby), musím Vám napsat ohledně jedné Vaší věty, která mi ne a ne jít z hlavy. A nebude to nic pěkného.

Jedná se o Váš výrok, že jsme se ještě nikdy neměli tak dobře, jako se máme nyní (podstatný je obsah, nikoliv doslovné znění).

Já sice rád věřím - a asi to nebude ani nikdo jiný zpochybňovat - že Vy osobně se máte tak dobře, jako jste se ještě nikdy neměl a věřím, že se tak mají i nejrůznější představitelé strany, jíž jste stále čestným předsedou, a to od předsedy vlády, přes hejtmany až po posledního starostu v zapadlé obci.

Bohužel, ne všichni jsou předsedy vlády, starosty, hejtmany či prezidenty.

Jsou lidé, kteří po celé generace spoléhali na poctivost a pracovitost, které se (rovněž po celé generace) vyplácely. Jsou stále ještě lidé, kteří jinak než slušně a poctivě vystupovat neumí (i když Vás to může pkřekvapit).

A jsou zděšeni z toho, že v dnešní společnosti je jim to na obtíž, jako nikdy předtím.

Je sice hezké, že jste přede dvěma roky nařídil propustit mne z vazby, ale nemyslíte, že ve slušném státě by se spíše slušný člověk neměl do vazby nikdy dostat ? A pokud se tak - jednou za sto let - přece stane (nějakou shodou neuvěřitelně špatných okolností), že by to mělo bez váhání stát místa soudce i státního zástupce, kteří se na tom podíleli ? Ne-li rovnou ministra spravedlnosti ?

A stojí je to jejich královsky placená místa u nás ?

Pokud by tomu tak skutečně bylo, střídali by se - při dnešním stavu justice - každý den.

To, že se lidé "mají dobře", zdaleka neznamená jenom materiální blaho ( i když i o něm by se u nás v mnoha případech dalo úspěšně pochybovat), znamená to mimo jiné vyspělost země po kulturní, a zejména pak morální stránce.

Máte pocit, že naše země je po kulturní a morální stránce vyspělá ?

Kulturu ponechám stranou, ale i tak jsem si jist, že by se snadno našla období, kdy se jí dařilo výrazně lépe či byla na daleko vyšší úrovni, stranou ovšem rozhodně nelze ponechat morálku.

A s ní související spravedlnost.

V každé době byli lidé morálně vyspělí a lidé pokleslí, ale tohle je rozhodně historicky první  doba, kdy ti nejpokleslejší určují morálně vyspělejším, co je morální, a co ne. Je to také historicky první doba, kdy morálně i kulturně zcela pokleslí lidé v podstatě převzali státní aparát, čímž dali jasný signál nejen do zahraničí, ale i do vlastních řad, jakou morálku bude tento stát prosazovat a obhajovat.

Mám již osmým rokem to smutné potěšení sledovat, jakou morálku šíří a podporuje tzv. opatrovnická justice. Bez nadsázek a přehánění je to morálka kurev a lidské spodiny, prosazovaná proti slušnosti, zásadovosti a lidské opravdovosti.

Bez nadsázky lze také říci, že promítnu-li historii naší rodiny, ještě nikdy se jí nedařilo tak špatně, jako právě nyní, a to včetně období nacistické či komunistické persekuce. Přitom je to rodina s dlouhou demokratickou tradicí, o které by si mnozí funkcionáři ODS, pro něž asi nastala ta pravá zlatá doba, mohli nechat jenom zdát.

Bohužel, nejsem vůbec sám, kdo má tyto zkušenosti. Jen namátkou mohu jmenovat třeba případ pana Ing. Kráma nebo pana MUDr. Jedličky - oba pocházejí ze stejně hodnotných rodin, s dlouhou demokratickou a podnikatelskou tradicí a oba nezažili horší persekuci než zažívají právě nyní. Dalších podobných případů jsou desítky.

Slušný stát nevede válku se svými slušnými občany. Se slušnými občany válčí jen grázlové, kteří se hříčkou historických náhod momentálně dostali k moci a které právě ta slušnost neobyčejně dráždí a provokuje.

Je jistě smutné zjistit, že žijeme ve státě, kde státní aparát ovládají amorální individua. A nevím, nakolik Vás může těšit, že jste takového státu prezidentem.

V zájmu neztracení kontaktu s realitou bude jistě v zájmu nejen Vašem, ale i v zájmu státu, když se přestanete opájet naprosto zcestnými, od reality zcela odtrženými iluzemi.

Morální úpadek spolu s absolutní nedosažitelností spravedlnosti, který naše země totiž akutně prožívá, nemá v její historii obdoby.

S pozdravem

Ing. Jiří Fiala

___________________

Dobrý večer,
hluboce se skláním! Bez legrace. Máte neuveřitelný talent vyslovit velice ostrými,
ale naprosto neobscénními slovy, mířenými s mikrometrickou přesností,
definitorický popis extrémního stavu, ve kterém se nachází Bohužel český
národ.  Vl.K.

Vážený pane,
ten otevřený dopis je úžasný. To jsou naprosto přesně formulovaná fakta tak, jak je cítí řada občanů. V takové mizerii jsme opravdu nikdy nežili. Bude mi skoro 70 let a je smutné, že namísto radosti z každého dne, se spíše "raduji" z toho, že se už na to nebudu muset dlouho dívat. Edita Šimáčková

Skvele a trefne napsane.
Slusny a poctivi lide se v dnesni dobe opravdu lepe nemaji a v demokratickem
a pravnim state bohuzel take nezijeme.
Hodne zdravi a mnoho pozitivni energie preje

     Lubomir Langhammer

Dobrý večer,

díky za zaslání. Otevřený dopis je to zajímavý, ale co že jste se do pana presidenta tak pustil? Řekla bych, že - ač sám uvádíte, že nezáleží na doslovné citaci z jeho projevu, nýbrž, že jde o obsah - tak pan president to myslel s tím "že jsme se ještě nikdy neměli tak dobře jako nyní" - úplně jinak než jak jste tento jeho výrok pojal Vy. Kromě toho on sám se také dostává "do křížku" s pokleslou justicí, kritizuje soudy i přesto, že ho za to mnozí vysocí političtí činitelé pokrytecky kritizují. Nevím to sice jistě, ale myslím, že Havel se "zasloužil" o soudcovskou nezávislost ve smyslu, že soudci nejsou nikomu a za nic odpovědní (jen svému svědomí, které však žádné nemají), daleko víc než Klaus.

No nemáme to lehké, což je však úděl lidí čestných, kteří nejsou k nepravostem lhostejní. A tak nám nezbývá - než "tlačit svoji káru" dál. Jestlipak bude Klaus na dopis reagovat?

Nezapomeňte dát na stránky datum jednání u odvolacího soudu (Vy, Štefek, Tengler) a ostatní zajímavé kauzy.

Zdravím
ZT

S tím co Ti přeposílávám já - plně souhlasím. Všechno je tady postaveno na hlavu. Každé druhé manželství se v tomto kocourkově rozvádí. Teď si vem, kolik je nešťastných dětí. Proto tady nejsou osobnosti. Muži hledají v ženách maminky místo, aby vedli rodiny. Opět používám slovo proto je tento stát na pokraji zkázy.

Panu prezidentovi jsi to napsal v ý b o r n ě , podle pravdy.

Měj se hezky a krásný den.

Alena

Viděl jsem, moc dobře napsané.

V.

Dobrý den pane inženýre,

zaujal mne Váš otevřený dopis p. presidentovi prof. Václavu Klausovi zveřejněný 19.8.2008.
Souhlasím s obsahem, který uvádíte. Poctivý občan v této zemi skutečně nemá šanci žít plnohodnotný život, pokud se nepřidá na stranu lumpů, podvodníků a zlodějů. Kde vzal p. prezident tu nešťastnou větu: "Opravdu žijeme v nejlepší době" ve svém novoročním projevu, byl vrchol stupidnosti, člověka, který o své republice, o lidech v ní žijících neví nic, pouze se domnívá, žije jinde ve svém světě plném ideálů, ale realita ho nezajímá.

Náš stát ovládají amorální individua, žije se v něm velice těžce. Je to situace, se kterou si běžný, slušný člověk sám neví rady. Spoléhají se soudci na to, že cíl je žalobce otrávit, naštvat a snad dá pokoj? Pokud ne, tak si to draze zaplatí. Možná i vlastním zdravím.
Jsme národ, kde se lidé nemají rádi? S kým bojujeme? Se státem nebo s konkrétními lidmi, kteří tam nemají, co dělat? Kdo stanoví hranice, kdo kam patří? Zdraví
Česáková Hana

Jiří, zdravím z Padouchova, hlavního města Kraje Liberec kam jsem se dočasně ukryl před vše objímající blbostí. Tahle samota hodinu a půl ( elektrikou pod Jrštěd a pěšky ) vzdálená od Liberce je ve výšce 633m n.m., patnáctém poledníku - určujícího přesný středoevropský čas, uprostřed strmého, jižního svahu Ještědského hřebene, hojně porostlého dobromyslem (oregánem), odtud je to jen kousek na vyhlídku Vápenice, kterou nazval František Kožík "Mysem dobré naděje" Kdyby jsi chtěl na chvíli vypadnout a nadechnout se, nabrat další sílu, rád tě tu uvidím a samozřejmě pohostím. Vážím si tvé vytrvalosti a děkuji za pěkný dopis té hradní loutce, ten kdo tuhle nemravnost v zemi necítí je nemrava. Už dávno jsem pochopil, že tohle tragikomické divadlo obsazené herci, občas při volbách obměňovaných předlistopadovými režiséry. Bohužel od Moskvi až po Aš je to podobné, představitelé země jsou v podstatě bílými koňmi, proto nikdo nemůže pro nápravu nic udělat.
Všechny palce drží Josef Švarc,