Den 4,5 a závěr.

 

Čtvrtý den blokády, čtvrtek, 24. ledna mi začal esemeskou od redaktora Národní politiky, že se paní Edelmannová po skandálních výrocích ministra Nečase rozhodla vyjádřit nám svou veřejnou podporu - a skutečně, během dne pak bylo uveřejněno na stránkách Národní strany jejich stanovisko k naší brněnské blokádě, ve kterém nám předsedkyně této strany Petra Edelmannová vyslovuje plnou podporu a obdivuje naši statečnost. Taková slova jistě potěší v každý čas. Vedení Národní strany má zjevně ještě v paměti naše rok a půl staré tiskové prohlášení, které jsme vydali na jejich podporu v situaci, kdy je bezdůvodně posbírala policie na Václavském náměstí a vyzvali jsme ji tehdy, ať je okamžitě propustí, že nic neudělali. Jak se říká - v nouzi poznáš přítele. A na to se nezapomíná.

Hned ráno bylo po kratší poradě našeho vedení přijato stanovisko, které bylo rovněž neprodleně zveřejněno na našich stránkách a také předáno přítomným novinářům - v něm reagujeme na urážky a hulvátství ministra Nečase na naši adresu tím, že od pondělka příštího týdne přesouváme blokádu před MPSV, aby si také asociální ministr vyzkoušel, jaké to je nemoci se dostat do práce. Snad pak bude svoje slova příště lépe vážit.

Když už jsem u něj - jeho představa rovnosti je vskutku velmi zvláštní - jedněm, tedy konkrétně feministickým spolkům jako např. FOD, Profem, Rosa , Koordona apod.  desítky milionů státních dotací, místa po celém ministerstvu i v jím řízených úřadech, druhým - tedy nám, ale i Spravedlnosti dětem či Svazu mužů nadávky, osočování - a samozřejmě ani korunu.

Pan asociální ministr Nečas, který údajně reprezentuje pravicovou ODS, by si měl uvědomit, že feminismus je ryze levicové hnutí napadající základy pravicových hodnot, tedy především zdravou a vyváženou rodinu. ODS se tak jeho prostřednictvím prezentuje jako extrémně levicová strana, která o konzervativních hodnotách pochopitelně nemá ani ponětí.

Pravicoví voliči, víte ještě, proč vlastně volíte ODS ?

Ve čtvrtek se poprvé sjelo z celé republiky tolik lidí, že obsadit barikádu nebyl žádný problém, klidně jsme se mohli ještě i střídat. Dodalo to na náladě všem přítomným, ba i novinářům, protože měli co fotit, natáčet a koho zpovídat. Však jsem také v průběhu dne dostal dvě zajímavé nabídky - do pořadu Martina Veselovského v Radiožurnálu, tedy zhruba 20-ti minutový rozhovor a dále do ranního vysílání České televize, které se mělo uskutečnit jako vstup z Brna, ale mělo se vysílat celostátně. Obě mě pochopitelně potěšily a obě jsem přijal. Jenže dopadly, jak už jsem si skoro zvykl - rozhovor v brněnském rozhlase jsme odpoledne sice natočili a prý se odvysílá zítra, jenže v pátek po obědě mi zavolali, že ne, že až v pondělí. A kdoví jestli. Televize ráno sice přijela a dokonce to zjevně myslela vážně, už mě vybavila i mikrofony a sluchátky - jenže tentokrát se opravdu vloudila technická chyba, které věřím, neboť jsem s těmi techniky mluvil a byl ve spojení - prostě naráz anténa neměla výkon a nemohla vysílat, takže se pražské studio spokojilo pouze s telefonátem. Poslouchal jsem v něm nehorázné bláboly mluvčího MPSV Sezemského o tom, že prý chceme vyprovokovat konflikt za každou cenu a vynutit si násilné řešení. Omyl, ty státní strukturální hlupáku, odtáhněte Pavlovou do politického pohřebiště, a my se rádi rozejdem.

Vrátný nám hlásí, že paní Pavlová během dne několikrát, zhruba každé dvě hodiny, zjišťuje telefonem stav před budovou, jestli nás to náhodou nepřestalo bavit. V tomto ohledu je rozhodně zklamána. Přijít se ale za celý den nepokusí.

Zato těsně před koncem "šichty" přichází někdo jiný - pan Záleský, dřívější ředitel tohoto úřadu. A potvrzuje nám, co jsme dávno buďto věděli, anebo jenom tušili - totiž že byl odvolán za dodržování Haagské úmluvy o vydávání dětí, zatímco paní Pavlová např. právě v případě Sáry Barao proslula tím, že ponoukala matku k nezákonnému ukrývání se před úřady a bránění předání dítěte otci do Portugalska.  Že to předávání dětí vyvolávalo jekot hysterických feministických spolků - především té krávy Vodičkové, které to kazilo kšefty s dětmi - tak dlouho, až jim ministr zcela ustoupil a dosadil si tam feministku připravenou programově sabotovat Haagskou úmluvu. Jinými slovy - ministr vyhodil předchozího ředitele za plnění jeho povinností a dosadil si tam osobu, která je bude programově sabotovat. Kde to, proboha, žijeme ? V Absurdistánu ?  Proč teda vláda Haagskou úmluvu vůbec podepisovala, když ji hodlá programově sabotovat ? A tohle že je pravicová politika pravicové vlády ? To má být vtip ?

Od pana Záleského jsme se konečně i dozvěděli, kolik má úřad vlastně lidí a co se v něm dělá. Když jsem se zeptal, jestli k výkonu funkce bude Pavlová potřebovat jazyky, tak prý bude, pokud bude chtít dělat práci, pro kterou byl úřad zřízen. Pokud bude chtít jenom "řídit" ostatní, tak jí stačí čeština. Myslím, že i on tušil, že to bude spíše ten druhý případ.

Ještě něco stojí ve čtvrtek za zaznamenání - náš mladý brněnský společník, který spolu se mnou nepustil Pavlovou do vchodu, nám sdělil, že mu zavolala matka jeho dítěte, kterou rok marně sháněl, aby se prý přijel na dítě podívat. Zjevně ho viděla v televizi, a tak dostala strach, že by jí mohl udělat pěkný průšvih - a tak naráz šlo, co předtím bylo nemožné.

Kdyby blokáda dosáhla jenom tohoto výsledku, tak nebyla vůbec zbytečně.

V pátek, 25. ledna nás ještě v 10 hodin dopoledne přišla zkontrolovat policie - opět si opsali občanky a připomněli mi vtipy o policjatech, protože moji občanku už si opsali celkem 3x a vzhledem k tomu, že mě mohli denně vidět v televizi, tak si myslím, že to už vyžaduje notnou dávku blbosti, aby ještě v pátek nevěděli, kdo jsem. Navíc nám i televiznímu štábu odmítl policajt odpovědět na otázku, proč nás vlastně legitimuje.

V 11 hodin, kdy v Brně zvoní poledne,  jsme blokádu slavnostně rozpustili s tím, že jestli chce Pavlová pracovat v pátek odpoledne, tak už jí v tom nebudeme bránit, ať si to užije, že máme jiné radosti a starosti.

O to víc mě pobavil telefonát redaktora Blesku, který se mě ještě v poledne ptal, jestli je Pavlová v práci, že mu to nechce sekretářka ani potvrdit, ani vyvrátit.

Takže - co k uplynulému týdnu ?!! Byl to týden naprosto výjimečný, v tom se asi všichni shodneme. Byl to i týden neobyčejně úspěšný, kdy se ke K 213 a dění v Brně obrátila skoro celá země, což jsme opravdu nečekali. Ohlasy této akce zjevně dalece předčily naše očekávání.

Co také dosti předčilo naše očekávání, to bylo chování protistrany, které naše vítězství definitivně zpečetilo. Aby se státní úřednice v poměrně dosti vysoké funkci schovávala po Brně, zapírala se nejen před námi, ale i před novináři a ostatní veřejností, nebrala telefony a nikdo, včetně ministerstva, vlastně nevěděl, kde je - to jsme tedy opravdu nečekali. Ukázalo se, že náš protivník je ještě mnohem horší a zbabělejší než bychom si bývali uměli představit. Aby 10 odhodlaných chlapů zastavilo a paralyzovalo chod jednoho státního úřadu a prakticky i části ministerstva, to bychom opravdu nebývali čekali.

Dosáhla blokáda svého cíle ? I když Pavlová nebyla odvolána, byli jsme to my, kdo rozhodoval, kdy do práce přijde a zda vůbec bude moci "pracovat", byli jsme to my, kdo určoval program nejen jí, ale do značné míry také celému ministerstvu.

Byli jsme to také my, kdo v očích veřejnosti - zejména pak po vulgárních urážkách ministra Nečase - zvítězil na celé čáře. Těch lidí, co k nám přišlo, jestli si takovou sprosťárnu necháme líbit a že máme Nečasovi v pondělí rozbít hubu, bych se nedopočítal. A těch, co nám přálo štěstí a ať to v Praze vyhrajem, bylo nejméně stejně tolik. Včetně mnohých redaktorů a novinářů - a nezdálo se mi, že by to byla jen ryze formální slušnost. Takže se nutně musím ptát : Kdo tady vlastně vyjadřuje náladu a postoje veřejnosti - my, anebo tzv. legitimně zvolená vláda, vzniklá z voleb, kde můžete volit buďto špatně, anebo ještě hůř ?!!

Zmínil jsem už, co pro nás udělali a jak se v převážné míře vzorně chovali brněnští novináři - neodpustili jsme si, abychom si je nezhodnotili v anketě o nejsympatičtější televizní štáb. A tímto jim i veřejnosti sdělujeme, že na prvním místě se umístil štáb TV Prima se sympatickou Míšou Šebkovou v hlavní roli, následován ČT a TV Nova. TV Prima nám opravdu věnovala - ať už ze zájmu či z profesní poctivosti - nejvíce času, postávali tam s námi prakticky pořád a díky tomu byli i jediní, kdo si mohl natočit slavnostní ukončení akce a rozebrání zátarasu. Děkujeme a věříme, že nám zůstanete (všichni!) i nadále nakloněni.

Vám, kteří jste se blokády osobně zúčastnili, patří pak naše poděkování nejvřelejší - vy jste prokázali nemalou dávku občanské statečnosti a cti a můžete se vždycky směle podívat do zrcadla.

Poděkování patří i těm, kdo psali maily a výzvy na všechny strany, kdo nám veřejně vyjádřili podporu ať už v nejrůznějších diskusích či přímo mailem, telefonem, dopisem i osobně. Moc nás to těší.

Konečně i já jsem rád, že se mi podařilo splnit roli, která se očekává od toho, kdo si to všechno vymyslel, kdo si za to zodpovídá a kdo si to taky případně odsedí - jako správný šéf jsem první přicházel a poslední odcházel a jako jediný jsem to u barikády vydržel od samého začátku do samého konce. Neboť šéf má vždy jít do boje první a odejít poslední. Vyřiďte to někdo i tomu zbabělci Nečasovi.

Ještě jednou : Všem, kdo přiložili ruku k dílu,  vřelý a upřímný dík.

Ing. Jiří Fiala