O tabulkách výživného

se příliš rozepisovat nebudeme, podle našeho názoru je to mrtvě narozené dítě, které navíc bude rodičům jenom na obtíž, a proto i diskuse nad nimi je podle našeho názoru ztrátou času.

Krom toho je naše sdružení toho názoru, že výživné je při výchově dětí zcela podružnou záležitostí a marginálním problémem, neboť rodiče mají děti vychovávat, nikoliv platit výživné.

 

Přesto ale můžeme převzít následující článek - pro informaci.

Tabulky alimentů v praxi: dětem dávají peníze a rodiče straší

 
15. listopadu 2010  16:48
Tabulky, určující kolik má rodič po rozvodu platit na svého potomka, už začaly fungovat. Počet rodičů, kteří se na alimentech sami domluví, stoupl za půl roku o třetinu. Tabulka, která není závazná, dokonce nepřímo funguje i v případech, kdy ji soudce ani nepoužije. Lidé se totiž bojí, že by k ní další soud mohl přihlédnout a raději se proti rozsudku neodvolávají.
 
 

Podle bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, která tabulky před půl rokem zavedla do praxe, mají jeden zásadní efekt. Soudci, advokáti i sociální pracovníci jsou totiž nyní schopni ještě před rozvodem rodičům poradit, jak si mají předem alimenty vypočítat. Právě to Kovářová, která dnes šéfuje Justiční akademii, považuje za úspěch.

alimenty

0 - 5 let 11 - 15 procent
6 - 9 let 13 - 17 procent
10 - 14 let 15 - 19 procent 15 - 17 let 16 - 22 procent 18 a více let 19 - 25 procent

"Dřív se stávalo, že k advokátům i soudcům chodily dvě skupiny rodičů. Ti, kteří získali děti do péče s maximálními požadavky a ti druzí s minimální nabídkou," tvrdí Kovářová. Tabulky ale způsobily, že se pohledy obou skupin přiblížily a lépe se jim pak hledá kompromis.

Podle tabulky by měly být alimenty v rozmezí od 11 do 25 procent z platu, vždy v závislosti na věku dítěte. Z dvaceti tisíc hrubého měsíčně by se na desetileté dítě mělo platit 3 800 korun, na patnáctileté už 4 400.

Ti nejchudší musí připlatit

Tabulka se ale zřejmě brzo změní. Podle řady soudců by se totiž měla zvýšit suma, kterou platí rodiče s nejnižšími příjmy na děti do pěti let. Jedenáct procent z platu je podle nich příliš málo.

Podle Kovářové tabulka je a i zůstane jen doporučením a proto se jí také řídí asi jen polovina českých soudců. Svůj efekt prý má ale i v těch případech, kdy k ní soudce nepřihlédne. Běžně vyměřované výživné je totiž ve většině případů nižší než to tabulkové a lidé se z obavy, aby se jiný soud tabulkou neřídil, raději proti prvnímu rozsudku neodvolávají.

"Jeden soudce, který sám tabulky nevyužívá, mi řekl, že už několika rodičům nepřímo pohrozil. Dohodněte se, nebo tabulku ve vašem případě použiji," uvádí příklad bývalá ministryně.

____________________________________

Bývalá ministryně potřebuje brutálně ojet v koženém ministerském křesle, a hned bude všechny problémy vidět z jiného úhlu. Pozn.red.

____________________________________

tabulky výživného

Mají za úkol separovat otce od dětí a stavět ho do role platičů. Měly by se nahradit tabulkami časových rozvrhů péče o dítě, aby se soudci nenudili. Jinak přece můžou sekat střídavou péči stejně dobře, jako dřív sekali výhradní péči matky a maj to jednoduchý, ne?

http://www.k213.cz/start.php?act=read&art=2707
_____________________________________

Tabulky výživného jsou nesmysl. Odsuzují otce do role pouhého tabulkového platiče, rve táty do tabulkových buněk. Když už tabulky výživného, měly by platit i pro ženaté muže, aby i ti si vychutnali od začátku manželství , o čem dnes tyto deformované vztahy jsou. Prostě štětka a kunčaft. Bordel. Normální justice by si třeba udělala orientační tabulku kolik by měli oba rodiče do dítěte investovat, aby tedy mohli usoudit, kdo se nepodílí. Takže kolik matka i otec má investovat. Samozřejmě rovnoprávně, takže matka zaplatí, otec zaplatí na potřeby dítěte. Pečovat budou oba, takže dítě bude dostávat přímo od obou rodičů ,co potřebuje. A to i když se nedohodnou. Musí být zajištěna soudem přímá péče obou rodičů. Jinak soud prokazuje, že není schopen vykonávat funkci , pro kterou byl zřízen.
Soud přece není úřad, který má dodělovat lidi na sociální skupiny , do jakýchsi tabulkových buněk. Na platiče a jako pečovatelky. Soud má zajišťovat vyváženost.
http://www.k213.cz/start.php?act=read&art=2707

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.