Lošany v bouři

Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli právě 2. května r. 1955 zavražděni komunistickou justicí na Pankráci, a to zvláště brutálním způsobem.

Sdružení K 213 si dnes - jako už tradičně a každoročně - připomnělo jejich hrdinství i jejich oběť nejvyšší, která nebyla přinesena nadarmo, ač by se o to dnes jistě mnozí snažili - a vymazání těchto hrdinů z poválečné historie si upřímně přáli.

Kytice_pomn_detail_M_V

______________

Cestou do Lošan jsme si uvědomili jedno: Utajená vesnice. Vzhledem k dobudování obchvatu Kolína zmizely nebo byly předělány některé dřívější křižovatky, změněno na nich značení - a Lošany zmizely ze světa motoristů úplně. Buďto Silnice předpokládají, že všichni už jezdí podle GPS, anebo si upřímně přejí, aby se tam pokud možno nikdo nedostal.

Ceduli na ně nenajdete ještě ani v sousední vesnici, natož na odbočkách z hlavních tahů (kde dřív, asi jako projev porevolučního nadšení z počátku 90. let, ještě bývaly).

Utajení hrdinové.

Když stojíte před statkem ze kterého zbyla jen vstupní brána, tak si nutně uvědomíte, kdo tady vládne a kdo tady vlastně po r. 1989 vyhrál.

Ti, co považovali a považují Mašíny - a to zejména jejich druhou generaci, bojující proti komunistům,  za národní hridny - totiž rozhodně ne.

Copak takhle by mohl vypadat rodný statek, nebo pomník, nebo už jen přístup do vesnice nejvýznamnějších představitelů 3. odboje, kdyby je vládnoucí skupina (rozumí se za celých posledních 25 let) za hrdiny skutečně považovala a s úctou se skláněla před jejich nevšední statečností a hrdinstvím, které by všude jinde stálo v čítankách a učebnicích historie na první straně?

 

Připomeňme jen, že Zeman - a myšlen je ten, co sedí na Hradě - je Kolíňák a to, jak vypadají Lošany, statek Mašínů - včetně toho, komu dnes patří - a také úcta k národním hrdinům, jež by nám mohla právem závidět celá postkomunistická Evropa, je především jeho vizitkou.

Stejně jako kolínský soud a jeho úroveň s estébákem Krumlem v čele.

______________

Bratři Mašínové dodnes na svém rodném statku, ze kterého zbyla jen vstupní brána, žádnou desku nemají, tahle připomíná jejich otce.

Deska_gen_Mas_M

______________

 

______________

První dobrá zpráva z Lošan: Pomník bitvy u Kolína z r. 1757 - Kolovratova Boží muka - , zbořený po autonehodě 21. února 2011, byl již obnoven v původní podobě, a to během loňského léta. Za naší loňské návštěvy z něj byla ještě jen hromádka suti a cihel.

Obn_pom_1a_M_V

______________

Při příjezdu do Lošan přešla tmavá clona na obzoru v pořádnou bouři, jež jenom stupňovala svou intenzitu. Kytice tak jistě brzy neuvadne - zato se ale obáváme, že to není pro blízkou budoucnost našeho národa vůbec dobré znamení.

______________

Kytice_-_lip_MV

I ta nejprudší bouře jen vláhou prospívá pučícím lipovým lístkům. 

______________

 

 

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.