(Staro)noví kandidáti do ÚS

Prezident Zeman má tři další kandidáty na posty ústavních soudců. Jeden je, pravda, staronový (Miloslav Výborný), ostatní dva jsou z našich nejvyšších soudů, tedy NS (Ludvík David) a NSS (Kateřina Šimáčková).

 

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/simackova-vyborny-a-david-jsou-zemanovymi-kandidaty-do-us/938594&id_seznam=

_______________________

Praha - Prezident Miloš Zeman má další tři kandidáty na doplnění Ústavního soudu (ÚS). Jsou jimi soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková, bývalý politik a dosavadní člen ÚS Miloslav Výborný a soudce Nejvyššího soudu v Brně Ludvík David. Zeman se s kandidáty sešel v úterý na Hradě, informovala dnes jeho mluvčí Hana Burianová. Prezidentovy návrhy schvaluje Senát.

 

"Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 14. května 2013 přijal kandidáty na pozice soudců Ústavního soudu paní Kateřinu Šimáčkovou, pana Miloslava Výborného a pana Ludvíka Davida," uvedla na Hradním webu Burianová.

Výborný je členem Ústavního soudu již nyní. Mandát mu ale v červnu vyprší. Ústava však nezakazuje opakování mandátu.

Úterní schůzky se Zemanem se zúčastnili také předseda ÚS Pavel Rychetský, šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ombudsman Pavel Varvařovský.

Prezident Zeman jmenoval první tři nové soudce Ústavního soudu na začátku května. Stali se jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Soud je tak opět kompletní, předtím měl jen 12 členů.

Kromě Výborného však letos vyprší mandát ještě dalším členům. Postupně přestanou dostávat nové stížnosti, aby v momentu skončení funkčního období zůstalo co nejméně restů k přerozdělení. Zeman pak jmenuje nové soudce Ústavního soudu.

Prezident slíbil další čtyři kandidáty na soudce předložit v červnu. Jedno jméno tak zatím ve výběru chybí. Celkem letos funkci opustí sedm ústavních soudců.

_______________________

Vborn_Miloslav

Miloslav Výborný.

_______________________

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.