McCrae : Uplynula polovina

A - NIC. Nevinně odsouzený stále sedí ve Valdicích. Nového je akorát to, že mu ředitel věznice upírá právo návštěv : 

High time … se nad případem znovu zamyslet, isn´t it ? 

Podnět k SPZ (po šesti letech již druhý v pořadí) ze strany našeho sdružení : 

 

Vážený pan

 

            JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D.

              MINISTR SPRAVEDLNOSTI ČR

 

Vážený pane ministře spravedlnosti, 

 

Občanské sdružení K 213 dlouhodobě sleduje – mým prostřednictvím – případ odsouzeného Gilberta McCraee, nar. 27.9. 1958,  občana USA a Velké Británie, t.č. vězněného ve Valdicích (spis MS v Praze č.j. 49 T 5/2011 a VS v Praze č.j. 8 To 6/2012). 

 

Od začátku jsme přesvědčeni o jeho nevině, skutečnost, že žádnou vinu se mu nepodařilo prokázat, konstatoval – paradoxně – ve svém usnesení o zamítnutí dovolání i Nejvyšší soud ČR – s tím, že prý byl obžalovaný odsouzen na základě souslednosti nepřímých důkazů… 

 

Možná měl Nejvyšší soud podrobněji rozvést, co měl na mysli, protože pokud je mi známo, VŠECHNY  nepřímé důkazy svědčily jednoznačně ve prospěch obžalovaného – připomenu jen ty nejdůležitější : 

 

1)     Tzv. identikit podezřelého, sestavený návštěvníky baru Ještěrka inkriminovaného večera – zobrazuje typově zcela jinou postavu i obličej nežli má odsouzený

 

2)     Svědci z baru Ještěrka hovořili o tom, že podezřelý mluvil rusky nebo ukrajinsky – že by nerozeznali rozdíl mezi angličtinou a ukrajinštinou, mi připadá neuvěřitelný 

 

3)     Rekognice hosty baru dopadla jednoznačně ve prospěch podezřelého – nikdo z hostů ho nepoznal, zejména pak ne obsluhující číšník, který mu musel hledět přímo do obličeje po delší dobu (pokud podezřelý seděl u baru)

 

4)     Host baru, který ho u rekognice tzv. „poznal“, byl čerstvě obviněný a stíhaný Bulhar, se zájmem maximálně spolupracovat s policií, aby dostal co nejnižší trest. Ten byl před rekognicí – zjevně zcela účelově -  umístěn do téže eskortní cely spolu s obžalovaným, v rozporu se zdravým rozumem i všemi předpisy stran rekognice, kde obžalovaného mohl několik hodin volně pozorovat – což činí takový důkaz zcela nevěrohodným a nepoužitelným

 

5)     Zcela chybí motiv činu – kterým, podle policie, měly být urážlivé řeči poškozeného vůči pachateli – když uvážíme, že podezřelý v té době nerozuměl prakticky ani slovo česky, je tento motiv krajně podivný až zcela nevěrohodný – stejně jako to, že by si poškozený spletl Američana s Rusem, kterému prý nadával za někdejší okupaci ČSSR 

 

6)     Je krajně nepravděpodobné, že pokud by tento podezřelý vraždu skutečně spáchal, že by zůstával i nadále v ČR, když ho tady nic nevázalo a byla to pro něj cizí země – a čekal, až ho policie zatkne (srovnej případ Dahlgren, který po vraždě nejkratší cestou ujížděl do Vídně na letiště a rovnou co nejbližším letem do USA). 

 

Stačí se tedy podívat a zamyslet nad těmito šesti tzv. nepřímými důkazy, aby bylo každému – i totálnímu právnímu laikovi – zřejmé, na čem je postaven rozsudek nad tímto odsouzeným a jaká je ona Nejvyšším soudem zmiňovaná „uzavřená souslednost nepřímých důkazů“. 

 

Jsem si proto téměř jist, že všude jinde, a zejména v zemích s porotním systémem, by takový obžalovaný nikdy nemohl být odsouzen a každá porota by jej – jako zjevně nevinného – propustila. 

 

V případu dále nastaly dvě nové skutečnosti, které – dle mého názoru – stojí za zmínku a pozornost : 

 

Především – celý svět mohl velmi nedávno vidět, jakým způsobem soudí soudce Lněnička, z VS v Praze, a to v případu Lukáše Nečesaného, kde tento soudce odmítnul respektovat názor Nejvyššího i Ústavního soudu o nevině obžalovaného a snažil se ho zavřít za každou cenu, zjevně zcela v rozporu s důkazním řízením. Sám prohlásil, že prý má důkazů dostatek k tomu, aby obžalovaného odsoudil – přičemž tyto důkazy buďto vůbec neexistovaly, nebo je účelově vyrobila sama policie (viz vyšetřovatel Jušta), jak se v průběhu řízení rovněž prokázalo. 

 

Podotýkám a připomínám, že McCraee odsoudil stejný soudce a hodnota jeho rozsudku je stejná – nulová – ovšem s tím rozdílem, že McCrae neměl dostatek prostředků (nikoliv důkazů) k tomu, aby o své nevině přesvědčil Nejvyšší a Ústavní soud. 

 

Druhou skutečností pak je, že právě v těchto měsících uplynula polovina z 16-ti letého trestu, kterou odsouzený již vykonal ve Valdicích – a sotva kdo mu to vrátí zpátky. Ale mohl by – a zejména při této příležitosti – zodpovědný ministr spravedlnosti zamezit tomu, aby nevinně odsouzený musel vykonat i polovinu druhou. 

 

Naše sdružení již podávalo MSp jeden podnět pro podání SPZ ve prospěch odsouzeného – a to o Vánocích roku 2012 – byl, jako nedůvodný, zamítnut. 

 

Máme přesto za to, že uplynulých 6 let od tohoto podnětu pochybnosti o vině odsouzeného jedině prohloubilo a že si odsouzený již vytrpěl tolik, navíc za čin, který sotva mohl spáchat, že si zaslouží nové posouzení ministra spravedlnosti, zda by přeci jen neměl podat SPZ v jeho prospěch. 

 

Navrhuji proto a žádám, aby pan ministr spravedlnosti zpracoval a podal SPZ ve prospěch odsouzeného Gilberta McCraee – a do doby, než o ní soud rozhodne, mu přerušil výkon trestu odnětí svobody. 

 

Za sdružení Klub 213 

                                                                                              Ing. Jiří Fiala

                                                                                                                   jeho předseda 

__________________

__________________

SPZ - zde : Stížnost pro porušení zákona. 

Jediný ministr spravedlnosti má právo ji kdykoliv podat proti jakémukoliv odsuzujícímu trestnímu rozsudku.

Asi jediný právní institut u nás, který není časově omezen. Lze tedy revidovat i rozsudky dávno vykonané - pokud jsou trestní.

Jediná a poslední naděje všech odsouzených. Tedy - kromě milosti či amnestie. 

_________________

_________________

Komentáře  

0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 09:20
Dvoji obcanstvi vezne v CR:

Vezen Crae ma dvoji obcanstvi (USA a GB).
To by mohlo vysvetlovat, proc se o nej nezajima velvyslanectvi jeho zeme.
Pro USA je Anglican, pro GB je American.
Doporucil bych mu obstarat si vypis z Trestniho rejstriku (v USA a v GB) a nasledne zadat u obou velvyslanectvi v Praze o jejich intervenci k propusteni z vezeni! Z.
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 09:20
Lepsi by bylo, kdyby American vzal do vesmiru krome krtecka taky jeho krajana Crae z ceskeho vezeni, nez ceske pivo a kolacky!
Z
novinky.cz/.../...
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 09:25
ODS a Besip:

ODS prisla s navrhem prolomeni nulove tolerance alkoholu za volantem.
Clanek ukazuje jaka je to hloupost.
Nemuze si pan profesor z ODS predem obstarat statisticke udaje, aby hloupe nekecal?
Z
Podle vedoucího Besipu ministerstva dopravy Tomáše Neřolda se v ČR na nárůstu počtu tragických nehod negativně podepsaly především nepřiměřená rychlost a řízení pod vlivem alkoholu a drog.

Zdroj: eurozpravy.cz/.../...
_____________
Problémem není alkohol, ale netolerantnost řidičů k sobě navzájem.
Ono se mluví jen o bezohlednosti řidičů - ale copak jinde je to nějak lepší ? Copak na soudě se k vám chovají nějak ohleduplně ? Nebo na jiných úřadech ? Co si prosadíte silou, to máte - jinak neotravujte - a nemáte na nic nárok. Kdo se pak může divit, že řidiči toto chování jenom převzali za své ?
Arogance spojená s úřadem je u nás stále bezmezná - a u řidiče je ten jeho úřad holt volant...
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 09:27
Motiv cinu:

Rekni Rusovi, ze je potomek "Okupantu" - a z vezeni v CR se uz nikdy nedostanes.

Komunisticti soudci rozhodnou vzdy proti Tobe! Z.
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 09:28
Mrtve lesy a zivi vezni:

Zatimco nekompetentni sef Lesu CR ceka na priznive prirodni podminky - chladne a destive leto, tak K213 jiz pred lety ukazal smer, kam by se melo posunout zalesnovani - trend od jehlicnatych stromu k listnatym.
Kdyby kazdy vezen vysazel 100 listnatych stromku, tak by se v CR barva lesu brzy zmenila z hnede na zelenou!
Vezni by tez mohli pomahat pri pestovani sadboveho materialu ve skolkach, aby i tento problem byl vyresen.
Z
novinky.cz/.../...
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 15:40
pěkně napsaný, Lněnička by měl jít sedět místo něho ... PP
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-07 16:20
Dnes jsem objevil na Hájích, stanice Ke Kateřinkám restauraci s názvem Hospoda K 213. Ani jsem nevěděl že jedeš i v pohostinství. O. :-)
0 # Saxána 2019-04-08 08:08
"Začneme tím, jak to začalo."
www.youtube.com/.../
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-08 09:16
Samet 1989:

O obdobi po Sametu se dnes debatuje. Debata "Bratříčku, neboj se! Zavřeme vrátka."
Komunisti nebyli zakazani a dnes maji dokonce rozhodujici slovo ve vlade!
Kdypak se bude debatovat o samotnem Sametu a "Pohadce o statecnem Vaclavovi"?
Kdyz lide neznaji odpoved na zasadni otazku, tak nejsou pripraveni na novy "Komunisticky puc"!!!
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-08 16:56
Šinágl opisuje :

sinagl.cz/.../...

Až na to, že to není Šináglův postřeh

Freeeurope
____________
A co jinýho mu zbývá, že ?
McCraee o něj dávno nestojí.
0 # Ing. Jiří Fiala 2019-04-09 19:42
Vypadá to, že předání podnětu ze strany K 213 má pro ministry spravedlnosti smrtící účinky...
Sotva jsme podnět podali, už se mluví o jeho odvolání …

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.